Тирамису за 5 минути (ВИДЕО)

Тирамису за 5 минути (ВИДЕО)

Еден од најпопуларните готвачи на денешницата, Гордон Ремзи, ви претставува рецепт за тирамису во чаша.

Состојки:

 • 120 гр шеќер во прав
 • 300 гр слатка павлака за шлаг
 • екстракт од ванила (по желба)
 • 250 гр маскарпоне сирење
 • пишкоти
 • 1 шолја јако црно кафе

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете шеќер во прав, додајте павлака за шлаг и сè добро разматете. 
 2. Во друг сад ставете маскарпоне и екстракт од ванила и добро измешајте. 
 3. Мешавината од маскарпоне и ванила ставете ја во шлагот и сè заедно добро измешајте. 
 4. Пишкотите преполовете ги, потопете ги во кафе и ставете ги во чаша. 
 5. Излејте ја смесата во чаша и на врвот изрендајте темно чоколадо или посипете со какао.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text