Посна крем супа од грав: Вкус поради кој ќе го засакате готвењето

Посна крем супа од грав: Вкус поради кој ќе го засакате готвењето

Толку ќе ви се допадне, што ќе ја подготвувате и во мрсните денови…

Состојки:

 • 100 гр бел грав
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица брашно
 • 1 мала главица ситно сечкан кромид
 • 1 лажица мелена пипер
 • 1 ловоров лист
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Гравот потопете го да отстои, измијте го и исцедете го. Згответе ги гравот и ловоровиот лист со малку вода додека не омекне. Одвојте две лажици од зготвениот грав на страна. Остатокот заедно со водата испасирајте го. Додајте бибер по желба.
 2. Брашното пропржете го на масло да потемни, додајте кромид и пипер. Измешајте со пасираниот грав. Измешајте, посолете, додајте грав, долијте вода која треба да е топла и гответе уште десетина минути.
 3. Тргнете го тенџерето од оган и сервирајте.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text