Посен сладолед: Освежувачки десерт кој поттикнува слабеење!

Посен сладолед: Освежувачки десерт кој поттикнува слабеење!

Вкусот на лимон веднаш ќе ве освежи, но и ќе го забрза метаболизмот!

Состојки:

  • 250 мл вода
  • 250 мл шеќер
  • 1-2 лажици изрендана кора од лимон
  • 100 мл свеж сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Во помало тенџере ставете вода, шеќер и изрендана кора од лимон, па смесата гответе ја на слаб оган додека не зовире и шеќерот не се растопи. Оставете ја смесата да се излади, а потоа во неа измешајте свеж сок од лимон.
  2. Добиената смеса ставете ја во замрзнувач, а во наредните 4 часа, на секој час, извадете го сладолетот од замрзнувач и мешајте го, а потоа вратете во замрзнувач.
  3. Послужете откако сладоледот ќе смрзне.

 

Уживајте!

Повеќе на Gotvi.mk:

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text