Заработува и по 300 евра на ден – Црногорец се збогати со крофни, открива како

Заработува и по 300 евра на ден – Црногорец се збогати со крофни, открива како

Продавач на крофни кој работи на плашите на Херцег Нови, открива дека со оваа работа се занимава веќе со години, и дека со продавање на крофни заработува доволно, за во текот на зимата да си живее „опуштено„Во време кога тешко се доаѓа до работа, и се преживува со плата, летната сезонска работа за многумина е спас и прилика да заработи нешто плус. Оној кој сака да работи секогаш си наоѓа работа а за тоа сведочат домашните продавачи на крофни кои се дел од секоја плажа.

-Крофните чинат едно евро, а кога сезоната е добра во еден ден може да се заработи и по 300 евра, па и повеќе. Во Будва една крофна чини евро ипол, сезоната започнува порано и трае подолго, па затоа може да се заработи и повеќе од тоа. за оваа работа се ангажира целото семејство, сопругата дома ги прави а јас и синот продаваме- вели еден локален продавач на крофни од Херцег Нови.

-Сепак и оваа работа не е воопшто лесна, треба цел ден да се пешачи по жежок песок и на сонце, но на крајот сепак се исплати.Со оваа работа си ги образував децата а во еден период од животот ни беше единствен приход- вели продавачот и стакнувајќи дека за овој бизнис најважен е квалитетот.

Па ако направиме пресметка, годишна заработка од оваа работа е по 10.000 евра, секако тука има и трошоци а и секој ден заработката не е иста.

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

singlepost_text