Солени палачинки кои освојуваат на првиот залак

Солени палачинки кои освојуваат на првиот залак

Јадење кое освојува со вкус!

Состојки за палачинки:

 • 250 гр брашно
 • 3 јајца
 • 500 мл млеко
 • 250 мл вода
 • 3 лажици масло

Состојки за фил:

 • 200 гр пршута Пекабеско
 • 200 гр кашкавал

Состојки за поховање:

 • 3 јајца
 • 100 гр пченкарен гриз

Начин на подготовка:

 1. Разматете тесто за палачинки, и ако е прегусто по потреба додајте уште малку вода. Испечете палачинки, па оставете ги да се изладат.
 2. Пршутата исечкајте ја. На секоја палачинка наредете листови кашкавал и малку пршута и замотајте.
 3. Свитканите палачинки спуштајте ги во разматени јајца, па во пченкарен гриз и пржете ги на врело масло.

 

Послужете и уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text