Компири со песто сос

Компири со песто сос

Доматите на ова вкусно предјадење му даваат посебна свежина…

Состојки:

 • 500 гр помали компири
 • сол
 • 40 гр печени солени бадеми
 • 4 домати
 • 1 чешне лук
 • 1 веза магдонос
 • 100 гр пармезан
 • 70 мл маслиново масло
 • бибер
 • 50 мл супа коцка

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги компирите и згответе ги во посолена вода околу 20 минути. Измијте ги доматите и исечете ги на парчиња. Излупете лук. Измијте го и исушете го магдоносот.

   

 2. Измешајте магдонос, маслиново масло, бадеми, лук и пармезан, па сè заедно испасирајте во блендер. Побиберете го добиениот песто сос.

   

 3. Процедете ги компирите и излупете ги кога ќе се изладат. Згответе супа и ставете ја во поголема чинија. Во супата ставете ги компирите и доматите и измешајте. Посолете и побиберете, па измешајте го и подготвениот песто сос. Послужете топло.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт<

singlepost_text