Брз, евтин и вкусен колач со јаболка

Брз, евтин и вкусен колач со јаболка

Брзо и лесно до вкусен десерт…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 2 шолји брашно
 • 2 шолји гриз
 • кора од лимон
 • 1 прашок за печиво
 • 100 мл масло
 • 700 гр јаболка
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 шолја млеко
 • 200 мл јогурт

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги со шеќер, додајте брашно со прашок за печиво, гриз, масло, млеко и јогурт и кора од лимон, сè убаво измешајте па ставете во намастен плех. Од горе наредете јаболка сечкани на тенки парчиња. 
 2. Печете на 200 степени 35-40 минути. Печениот колач посипете го со шеќер во прав и ванилин шеќер.

 

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text