Се прејадовте? – вака олеснете си за миг, нема тегоби

Се прејадовте? – вака олеснете си за миг, нема тегоби

Ако имате чувство дека не можете да дишете бидејќи сте прејадени, овие трикови ќе ви помогнат. Прво што треба да направите е да станете, од столчето или од каде и да сте седнати по оброкот.Движењето е многу важен дел од варењето на храната.

Ако од седење се префрлите на стоење, храната побрзо ќе се движи низ организмот и ќе ви биде значително полесно отколку да седите, тврдат експертите.

Со движењето му сигнализирате на телото дека му е потребна енергија и тогаш почнува да се движи храната низ огранизмот, а со самото тоа повеќе нема да имате чувство дека ќе експлодирате. Се што ви е потребно е само малку да се раздвижите или прошетате.

Исто така треба да пиете што повеќе вода. Водата е најдобра, но може да ви помогнат и други течности.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јаде

singlepost_text