Напивка со која брзо ќе ослабнете, ќе го намалите нивото на шеќер и холестерол во крвта

Напивка со која брзо ќе ослабнете, ќе го намалите нивото на шеќер и холестерол во крвта

Напивката чиј рецепт ви го донесуваме се покажала како многу ефикасна го губењето килограми. Секако, покрај тоа, треба да се движите и здраво да се храните.

Освен што е добра за слабеење, добро ќе делува и на целокупното здравје.

Состојки од кои се прави се многу здрави. Така чиа семето поволно делува на здравјето бидејќи содржи омега 3 масни киселини, протеини, калциум и влакна. Лимонот содржи витамин Ц, минерали како што се калциум, калиум, магнезиум, железо.

Состојки:

  • 1 шолја сок од лимон
  • 1 лажица чиа семе
  • 1 лажица мед
  • 1 чаша вода

Начин на подготовка:

  1. Потопете го чиа семето во вода и оставете го еден час. Потоа ставете го семето во блендер и измешајте го со останатите сосотјки.
  2. Конзумирајте ја оваа напивка во утринските часови. Ќе се чувствувате подобро, а ќе ви помогне и во намалување на нивото на шеќер и холестерол во крвта.

 

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text