На Преображение Господово нека го има ова на вашата трпеза

На Преображение Господово нека го има ова на вашата трпеза

Утре го славиме големиот празник Преображение Господово. Празникот секогаш паѓа за време на Богородичниот пост, затоа трпезата е збогатена со риба и вино. Се служи и грозје.Се верува дека на тој свет ден целата природа се преобразува, дека ноќите стануваат ладни, а со тоа се најавува есента и нејзиното доаѓање. Северува дека од тој ден не треба да се бањаме на отворено море, река или езеро, не се спие преку ден, бидејќи цела година ќе бидете сонливи.

На Преображение Господово задолжително пробајте грозје.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text