За гурманско уживање: Маринада за пилешко или говедско месо

За гурманско уживање: Маринада за пилешко или говедско месо

Оваа маринада ги претвара вашите јадења во вистинско гурманско уживање!

Состојки:

  • 1/4 шолја соја сос
  • 3 лажици мед
  • 2 лажици бел оцет
  • 1 1/2 лажичка лук во прав
  • 1 1/2 лажичка ѓумбир во прав
  • 170 мл масло
  • сечкан кромид
  • 1 лажичка бибер

Начин на подготовка:

  1. Во голем сад ставете соја сос, мед, оцет, лук во прав, ѓумбир, масло, сечкан кромид и бибер. Сè добро измешајте.
  2. Во смесата ставете го месото и оставете го во фрижидер барем четири часа пред подготовка.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text