Најубавиот леб на светот: Индиско печиво во кое ќе се заљубите!

Најубавиот леб на светот: Индиско печиво во кое ќе се заљубите!

Индиската храна е позната во светот по своите пикантни јадења, а нивниот леб е можеби најпосакуваниот дел од нивниот оброк. Лебот наечен „Наан“ личи на сомун, но е помек и повкусен.

Состојки:

  • 280 гр брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 1 лажичка сол
  • 50 гр јогурт
  • 170 мл млака вода
  • масло за премачкување

Начин на подготовка:

  1. Од сите состојки замесете тесто, оставете го еден час прекриено на собна температура да мирува. Тестото ставете го на малку брашно, поделете го на 6 еднакви делови, премачкајте ги со масло од двете стани и пржете ги во тава (не ставајте масло во тавата).
  2. Кога лебот е готов, послужете го со јадење кое има сос, или направете некој сос за да можете да макате.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text