Хармонија на вкусови: Направете домашно тоблероне

Хармонија на вкусови: Направете домашно тоблероне

Уживајте во популарниот десерт направен во вашата кујна!

Состојки:

  • 300 гр чоколадо
  • 300 гр лешници
  • 3 јајца
  • 300 гр путер
  • 300 гр бисквити
  • 300 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Карамелизирајте 200 гр шеќер и измешајте во карамел 200 гр препечени лешници. Измешајте и ставете на намастена чинија, оставете да се излади.
  2. Остатокот од шеќерот пенасто разматете го со јајца. Путерот посебно разматете го па соединете го со јајцата, додајте растопено чоколадо и 100 гр мелени лешници.
  3. Грилијашот од лешници исечкајте го ситно и измешајте го во смесата, па додајте мелени бисквити. Масата добро измешајте ја убаво да се соедини и ставете во калапи. Оставете во фрижидер да стегне.

 

Послужете и уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text