Салата од сладок компир со шампињони и спанаќ

Салата од сладок компир со шампињони и спанаќ

Вистински оброк за гурмани. Направте топла, благо зачинета салата од сладок компир, печурки и спанаќ.

Состојки:

 • 1 голем сладок компир
 • десетина шампињони
 • 200 гр спанаќ
 • 2 пиперки
 • десетина шери домати
 • јаболков оцет
 • цимет
 • сол
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте сладок компир на коцки и ставете на плех за печење. Посипете со маслиново масло и додајте сол, пиперки и цимет. Печете 40 минути на 200 степени додека компирот не омекне.
 2. Печурките исечкани на парчиња динстајте ги на маслиново масло, додајте сол, две лажички јаболков оцет и бибер. Ова би требало да трае околу 7 минути. На крај додајте спанаќ. Гответе уште 2-3 минути да омекне. Додајте шери домати.
 3. На крај сè соединете и сервирајте.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text