Ваков грав не сте јаделе – нов рецепт кој руши рекорди

Ваков грав не сте јаделе – нов рецепт кој руши рекорди

Нов рецепт за грав кој е супер вкусен и руши рекорди.

Состојки:

 • 500 гр грав
 • 375 гр морков
 • 375 гр компир
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици маргарин
 • 75 гр сланина
 • сол
 • пипер
 • 125 мл вода
 • 4 лажици слатка павлака

Подготовка.

 1. Гравот се мие, додека морковите се лупат, мијат и се сечат на ленти.
 2. Компирот се лупи и се сече на коцки, додека маргаринот се растопува.
 3. Сланината се сече на коцки се пржи на маргаринот, се додаваат гравот, морковот, компирот, кромидот и зачините.
 4. Се додава и водата и се остава да врие 15 минути.
 5. Се се става во тава се става и павлаката и се пече 30 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

2 Евра за лежалка и чадор, 2,5 еспресо, 3 евра пиво – Еве ги цените на плажа во Грција

2 Евра еспресо, 6 Евра клуб сендвич – Проверете ги овие цени на плажа во Грција

Лето на Крф: Гиро од 2,5, лежалки од 8 до 20 Евра – Еве ги цените

Одите на одмор во Грција? Еве ги цените на овошјето и зеленчукот

Понесете си повеќе пари – голем скок на цените во Грција, еве колку чини храната

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

 

 

 

 

singlepost_text