Отсега пиперките ќе ги полните само на овој начин!

Отсега пиперките ќе ги полните само на овој начин!

Извонреден доручек, ручек, вечера или прилог, кој како сака, така и нека подготви!

Состојки:

  • 6 пиперки бабури
  • 6 јајца
  • 500 гр ситно сирење
  • фета сирење измешано со павлака или сирење по избор
  • сол
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени. Издлабете пиперки и измијте ги од внатре. Посолете ситно сирење. Доколку полните со фета,сол не е потребна. Наполнете ги пиперките до половина. 
  2. Намастете плех, па наредете ги пиперките да стојат исправено и од горе малку намастете. 
  3. Печете околу еден час, внимавајте пиперките да не се превртат за да не истече сирењето. Пред крај, на секоја пиперка скршете јајце и посолете. Вратете во рерна додека јајцата не се испечат. 
  4. Послужете топло или ладно и уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text