Јајца без холестерол: Омлет од белки со спанаќ

Јајца без холестерол: Омлет од белки со спанаќ

Јајцата ги бие лош глас поради холестеролот кој се наоѓа во жолчките. Меѓута, јајцата истовремено претставуват еден од најцелосните извори на протеини за нашето тело. Неколку цели јајца за доручек се вистинска енергетска бомба за организмот и даваат енергија за остатокот од денот.

Но, доколку сакате да ги избегнете жолчките, ви донесуваме рецепт за омлет од белки.

Доколку пак го сакате целосниот вкус на омлетот, а и да го избегнете холестеролот од жолчките, ставете 3 јајца од кои 2 белки и едно цело јајце.

Состојки:

  • 3 белки
  • спанаќ
  • масло
  • бибер
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Загрејте лажица масло па пржете го крупно исечканиот спанаќ 10 минути со непрекинато мешање.
  2. Разматете јајца, посолете и побиберете по вкус. Загрејте го останатото масло на висока температура, ставете ја смесата од јајца, оставете да се пржи додека не се направи омлет.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

 

singlepost_text