Хумус од леблебија – три вкусови – хроно рецепт

Хумус од леблебија – три вкусови – хроно рецепт

Рецепт за одличен хумус од леблебија, доволно е да направите поголема количина од основниот хумус, поделете на помали делови и во секој ставете зеленчук, зачини и ароми кои ги сакате.

Состојки:

 • 250 гр печена леблебија
 • 1 дл маслиново масло
 • 2-3 чешниња лук
 • 1 лажичка лук во прав
 • половина лимон
 • сол
 • бибер
 • 1 дл врела вода

Состојки за други вкусови:

 • 3 мали моркови
 • 1/2 главица црвен кромид
 • шери или обични домати

Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на „Шерпица“:

За повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови кликнете тука

Повеќе посни и вегетаријански рецепти прочитајте тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk поврзани рецепти:

Брзи друштвени тортиљи за 5 минути

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Свежа салата со брокула

Брускети помодоре

Посна торта

singlepost_text