Ставила брашно во шолја со кафе: Добила вкусен колач за 2 минути! (ВИДЕО)

Ставила брашно во шолја со кафе: Добила вкусен колач за 2 минути! (ВИДЕО)

Колачот во шолја е идеална опција кога сакате брз и едноставен десерт. За овој рецепт потребни ви се некои основни намирници, кои речиси секогаш ги имате во кујна, а вкусот е совршен!

Состојки:

  • 1 јајце
  • малку млеко
  • масло
  • брашно
  • прашок за печиво
  • шеќер
  • нескафе

Начин на подготовка:

  1. Во шолја ставете јајце, додајте лажица млеко. На страна разматете лажичка – две нескафе со малку топла вода, па додајте во смесата и добро разматете со вилушка. 
  2. Додајте брашно, прашок за печиво и шеќер. Сè разматете и колачот ставете го во микробранова на две до три минути.

 

Целата постапка погледнете ја на снимката (премотајте на 2:20):

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text