Странците „полудеа“ по српска традиционална плескавица – еве како се прави! (ВИДЕО)

Странците „полудеа“ по српска традиционална плескавица – еве како се прави! (ВИДЕО)

Српскиот хамбургер, попознат како плескавица, со еден збор, за туристите е експлозија од вкусови.

Еве што е потребно за една врно подготвена српска плескавица…

Состојки:

  • 400 гр мелено месо
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • малу сол
  • сланина
  • домашно сирење
  • кромид
  • лажичка маст
  • домашен кајмак
  • сомун

Во видеото во прилог погледнете како се подготвува овој српски специјалитет:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте