Полпети од тиквици – вакво мезе не сте јаделе

Полпети од тиквици – вакво мезе не сте јаделе

Направете вкусен деликатес со тиквици, идеален за ручек, мезе, за со пиво, за вечера или закуска.

Состојки:

 • 4 тиквици
 • 150 гр рендано сирење
 • 2 јајца
 • 150 гр лебни трошки
 • 1 лажица лук во прав
 • 1 лажица пипер
 • сол

Подготовка:

 1. Се грее рерната на 200 степени, а во меѓувреме се рендаат тиквиците се посолуваат и се оставаат 20 минути.
 2. Се ставаат заедно со јајцата, сирењето, зачините, лукот, лебните трошки за да се добие хомогена смеса со мешање.
 3. Се прават ќофтиња и се ставаат на тава со хартија за печење.
 4. Се печат околу 20-25 минути додека не станат крцкави.
 5. Се служат со павлака или тартар сос.

Прочитајте поврзани рецепти:

Тоа е тој вкус – Мусака во земјена тава

Шарска плескавица

Домашни ќофтиња

Гурманска домашна плескавица

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Ќофтиња од тиквица

Мусака со карфиол и мисиркино месо

 

 

singlepost_text