Оброк за 10 минути: Салата со туна и грав

Оброк за 10 минути: Салата со туна и грав

Салатата со туна и грав е здрав оброк кој лесно можете да го подготвите!

Состојки:

 • 400 гр Тимко туна во масло
 • конзерва од 400 гр бел грав
 • 400 гр зелена боранија (свежа или од конзерва)
 • 2 помали главици кромид
 • сок од 1 лимон
 • 60 мл маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 1 лажичка сечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Туната исцедете ја, а гравот измијте го со студена вода и оставете го во целдилка. 
 2. Боранијата исчистете ја, измијте ја и гответе ја околу 5 минути во врела посолена вода. Извадете ја со решеткаста лажица, измијте ја со студена вода и исечете ја на парчиња долги три-четири сантиметри. 
 3. Кромидот исчистете го и исечкајте го. Туната иситнете ја со вилушка на парчиња, додајте грав, боранија, кромид и ставете во декоративна чинија. 
 4. Измешајте сок од лимон, маслиново масло, сол, бибер, зачини и прелијте ја салатата. Сервирајте после 30 минути со чаша бело вино.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text