Домашни путер погачици: Кој еднаш ќе ги проба, веќе нема да купува леб!

Домашни путер погачици: Кој еднаш ќе ги проба, веќе нема да купува леб!

Меко, фино и топло тесто идеално за доручек или вечера, но и за ручек наместо леб.

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 75 гр путер
  • 1 дл млеко
  • 1 чаша павлака Пекабела
  • 1 жолчка
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто од сите состојки и развлечете го со сукало. Со чаша или калап вадете погачици. 
  2. Премачкајте ги со останатата белка, посипете со сусам, ким или сончоглед, и печете на 180 степени, додека не поруменат.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text