Пита од аронија

Пита од аронија

Ви предлагаме за следниот десерт да направите пита од аронија. Ќе бидете изненадени од вкусот!

Состојки:

 • 650 гр брашно
 • 2 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 кг аронија
 • 10 лажици шеќер
 • 8 лажици мелени бисквити

Начин на подготовка:

 1. Брашното нека биде половина остро, половина глатко. Од сите состојки замесете тесто. Тестото оставете го во фрижидер половина час, а потоа поделете го на два еднакви дела.
 2. Поголемиот дел развлечете го на плехот и ставете го да се пече на 180 степени. После 10 минути, извадетего и на него ставете фил па ставете го останатото тесто. Печете додека не порумени.
 3. Посипете со шеќер и послужете.

 

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text