Пица ролат – италијански специјалитет во поинаков облик

Пица ролат – италијански специјалитет во поинаков облик

Италијанскиот специјалитет во малку поинаков облик – подгответе вкусен пица ролат…

Состојки:

 • 500 гр кори
 • 4 јајца
 • 2 дл јогурт
 • 200 гр гриз
 • 2 дл масло
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 300 гр шунка Пекабеско
 • 300 гр кашкавал
 • кечап
 • оригано
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте јогурт, гриз, масло и прашок за печиво. Со половина од смесата премачкајте 4 кори, една преку друга, а петтата премачкајте ја со кечап. Изрендајте половина од кашкавалот, половина од шунката и малку оригано. Свиткајте во ролат.
 2. На ист начин направете и друг ролат, само што петтата корта ќе ја премачкате со смеса од јајца, изрендајте ги останатите кашкавал и шунка.
 3. Ролатите од горе премачкајте ги со лажица масло и малку од смесата со јајца. Посипете со сусам и печете на 220 степени.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text