Ирски леб во тава

Ирски леб во тава

Традиционален леб со сода бикарбона печен во тава.

Состојки:

  • 1 шолја млеко
  • 1 лажичка вински оцет
  • 300 гр брашно
  • 1/2 лажичка сол
  • 1/2 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
  2. Во шолја или помал сад, измешајте млеко и оцет. Оставете да стои 10 минути, или додека не стане кисело.
  3. Во сад со средна големина измешајте брашно, сол и сода бикарбона. На таа смеса додајте го киселото млеко и мешајте додека не стане глатко.
  4. Тестото префрлете го на побрашнета површина и обликувајте леб. Ставеете го тестото во тава.
  5. Печете 15 минути во загреана рерна или додека не порумени.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text