Најфиниот сладок намаз: Домашен џем од малини кој на сите им успева

Најфиниот сладок намаз: Домашен џем од малини кој на сите им успева

Подготовката на омилениот џем никогаш не била полесна!

Состојки:

  • 2 кг малини
  • 1 кг шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер или стапче ванила
  • малку екстракт од ванила
  • 1 кесичка згуснувач за џем во размер 1:3

Начин на подготовка:

  1. Шеќерот и малините гответе ги на слаб оган 90 минути. Потоа со миксер испасирајте ги малините. Додаје ванилин шеќер и после 2-3 минути згуснувач. Гответе уште 4-5 минути. 
  2. Во рерна на 60 степени ставете мали тегли да се загреат, па во топлите тегли ставете го џемот од малини. Затворете со чисти, најдобро нови капачиња, свртете наопаку и оставете да се изладат на собна температура.

 

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text