Чипс од рерна со пармезан

Чипс од рерна со пармезан

Пармезанот им дава посебен вкус на крцкавите компирчиња од рерна…

Состојки:

  • 4 поголеми компири
  • 1 лажица растопен путер
  • 3 лажици рендан пармезан
  • прстофат мелена пиперка
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги и исечете ги на тенки кругови. Прелијте ги круговите со растопен путер и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Преку компирите посипете пармезан, пиперка, сол и бибер.
  2. Печете го чипсот во рерна загреана на 220 степени додека убаво не порумени, околу 20 минути.

 

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Пица со кулен, сланина и феферонки – Новиот омилен пикантен деликатес

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

singlepost_text