ВИДЕО РЕЦЕПТ: Млечник кој никого не остава рамнодушен

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Млечник кој никого не остава рамнодушен

Читател ни ја испраќа оваа фотографија од млечник – традиционално јадење кое сите љубители на тесто и сукани производи со вкус на млеко ќе го обожаваат. Особено најмалите 🙂

Еве како да го приготвите:

Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 1 л млеко
  • 600 гр брашно
  • 1 свеж квасец
  • масло за готвење
  • сол
  • 5 јајца

Начин на подготовка:

  1. Во сад за матење ставете го квасецот. Додадете половина од млекото. Мешајте додека не се растопи квасецот.
  2. Потоа додадете го брашното. Мешајте прво со лажица, а потоа замесете тесто. На рамна површина ставете го тестото во форма на подолга векна. Поделете го тестото на 7 еднакви парчиња. Секое парче тесто премесете го и формирајте топчиња.
  3. Правоаголест плех за печење премачкајте го со масло за готвење.

Остатокот од подготовката погледнете го во видеото:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Буденик со урда и рукола

Брза пита

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text