Печена пченка со мексикански сос

Печена пченка со мексикански сос

Испечете пченка и послужете ја со неодолив мексикански сос…

Состојки:

 • 5 парчиња пченка
 • 4 лажици мајонез
 • 1/2 лажичка сол
 • на врв на лажичка лук во прав
 • 2 лажички лута пипер
 • 1 лажица лимонов сок
 • малку исечкан лист магдонос
 • 150 гр пармезан

Начин на подготовка:

 1. Извадете ги лушпите од пченката и ставете на загреана тава, прво на најсилна температура, а потоа намалете. Печете околу половина час.
 2. Печената пченка на некои места треба да биде загорена (тоа е само површински). Секоја пченка обилно посипете ја со пармезан.
 3. Подгответе мексикански сос од наведените состојки и послужете со пченката.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?