Не фрлајте ништо: Направете превкусна пита од стар леб!

Не фрлајте ништо: Направете превкусна пита од стар леб!

Не го фрлајте стариот леб! Подгответе вкусна и едноставна пита…

Состојки:

 • 1 бајат леб
 • 1/2 л јогурт
 • 400 мл павлака Пекабела
 • 4 јајаца
 • 5 лажици масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 кесичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Во јајцата ставте сол и матете со жица. Додајте масло, па прашок за печиво. Додајте ги и останатите состојки и добро разматете.
 2. Во намастен плех наредете коцки леб и прелијте ги со смесата која претходно сте ја направиле.
 3. Посипете сусам или морска сол од горе.
 4. Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете ја питата да се пече околу 35 минути.
 5. Кога ќе биде готова, питата прекријте ја со крпа и оставете ја петнаесетина минути пред послужување.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text