Крцкав и мек како памук: Рецепт за оригинален пекарски сомун!

Крцкав и мек како памук: Рецепт за оригинален пекарски сомун!

Се прав брзо и лесно, а вкусот ќе ве воодушеви!

Колку пати сте посакале да направите сочни плескавици во меки, крцкави сомуни?

Од денес веќе можете да ги направите, а еве оригинален рецепт за пекарски сомуни!

Состојки:

  • 15 гр свеж квасец
  • 2,5 дл вода
  • 1/2 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 0,5 дл масло
  • 400-450 гр брашно

Начинот на подготовка детално е објаснет во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text