Сочно јадење за целото семејство: Пилешки гради печени во млеко

Сочно јадење за целото семејство: Пилешки гради печени во млеко

Сочно пилешко печено во млеко – брзо и вкусно јадење!

Состојки:

 • 400 гр пилешко бело месо
 • 100 мл бело вино или пилешки бујон
 • 200 мл млеко
 • 2 лажици брашно
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги пилешките гради да бидат со еднаква дебелина. Посолете и побиберете по вкус, па извалкајте го пилешкото во брашно. 
 2. Загрејте масло и пропржете ситно сечкан кромид. Додајте месо и печете додека не порумени. 
 3. Во тавата додајте бело вино или пилешки бујон и претходно разматено брашно и млеко. Мешајте за сосот да не се залепи за дното. 
 4. Кога сосот ќе ја добие саканата густина додајте ситно сечкан магдонос и лук. Сервирајте топло со салата по желба.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text