Колач кој секој може да го направи: Брз десерт со малини

Колач кој секој може да го направи: Брз десерт со малини

Рецептот е толку едноставен што секој може да го направи…

Состојки:

  • 800 гр бисквити
  • 1 л јогурт
  • 250 мл малини или јагоди
  • 200 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Искршете ги бисквитите на парчиња (не треба да бидат премногу ситни) и ставете ги во вангла. Прелијте ги со јогурт и мешајте за бисквитите да се натопат.
  2. Разматете 200 гр шлаг. Подгответе го овошјето – малини или јагоди.
  3. На послужавник наредете бисквити кои сте ги натопиле со јогурт, така што ќе направите рамна подлога. Преку ставете овошје (малини или јагоди). Преку ставете шлаг и тоа е тоа.

 

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text