Селска кајгана со компири: Ќе ја обожавате!

Селска кајгана со компири: Ќе ја обожавате!

Овој омлет е вистинска калориска бомба, но само за оние кои не водат сметка за тоа – на село никој не брои калории…

Состојки:

 • 100 гр сланина Пекабеско
 • 50 гр путер
 • 2 компири
 • 1 веза мгадонос
 • лист целер
 • 8 јајца
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во половина од маснотијата испржете исечкана сланина. Компирите исечете ги на тенки кругови и пропржете ги во другата половона од маснотијата. Кога ќе добијат боја, додајте сечкан магдонос и целер.
 2. Разматете јајца, посолете, побиберете, додајте компири, брзо измешајте и сè ставете во тавата со пропржена сланина.
 3. Испечете го омлетот од двете страни, но водете сметка да остане мек и со дебел слој.
 4. Послужете со кајмак или сезонска домат-краставица салата.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text