Печурки со карамелизиран кромид – никој нема да им одолее (ВИДЕО)

Печурки со карамелизиран кромид – никој нема да им одолее (ВИДЕО)

Ова е еден од најдобрите и најбрзите начини за подготовка на печурки…

Состојки:

 • 300 гр шампињони
 • 1 главица кромид
 • 1 каранфилче
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица соја сос
 • 60 мл бело вино
 • сол
 • свежо млен црн бибер
 • свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги печурките со влажни салфети, по потреба исечете ги краевите. Ако користите поголеми печурки, исечете ги на половини или четвртини.

   

 2. Загрејте масло на среден оган. Додајте кромид и лук, потоа гответе околу 3-5 минути додека не омекнат.

   

 3. Додајте печурки и гответе ги со кромидот околу 8-10 минути често мешајќи.

   

 4. Додајте соја сос, бибер и вино и гответе додека виното не испари (3-5 минути).

   

 5. Тргнете ја тавата од оган и посипете ги печкурките со свеж магдонос.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text