Народна погача

Народна погача

Вкусна и преубава народна погача – подгответе ја по рецептот на Милица Михаиловиќ:

Состојки:

  • 800 гр брашно
  • 200 мл топло млеко
  • 200 мл топла вода
  • 1,5 лажичка сув квасец
  • 1 лажичка сол
  • 2 лажички шеќер
  • 100 мл масло
  • 1 јајце за премачкување
  • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта