Мали тајни, голема помош: За овие совети во кујната не сте чуле, а толку се ефикасни

Мали тајни, голема помош: За овие совети во кујната не сте чуле, а толку се ефикасни

Домаќинки откриваат совети за кујната кои многу помагаат, а не сме ги чуле до сега:

  1. Ако сакате да го продолжите рокот на траење на млекото, во тетрапакот ставете малку сол.
  2. За да не мирисаат на пластика сите пластични садови, пред да ги ставите во фрижидер ставете малку сол.
  3. За да го сочувате лебот свеж, ставете во ќесето парченце целер.
  4.  Ако сте ги офарбале рацете со некој зеленчук или овошје, како цвекло, се што ви треба е малку оцет и домат.
  5. Бананата никогаш не ја чувајте во сад со друго овошје туку сама. Таа испушта материи со кои побрзо скапува другото овошје.

За повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Велигденска торта