Витаминска напивка со лубеница: Освежува и го зајакнува имунитетот!

Витаминска напивка со лубеница: Освежува и го зајакнува имунитетот!

Она што лубеницата ја прави совршен лек против болки и воспаленија е ликопенот, каротеноиден пигмент кој на лубеницата и дава црвена боја. Липокенот ги ублажува воспаленијата, а делува и како антиоксидант.

Во прилог ви донесуваме рецепт за витаминска сода од лубеница која освежува и го зајакнува имунитетот.

Состојки:

  • 2 шолји сечкани коцки лубеница
  • 1 исечкана лимета
  • 1 исечкан лимон
  • 1 исечкан грејпфрут
  • 1 исечкана краставица
  • 12 листови нане
  • 1 шолја коцки мраз
  • студена вода

Начин на подготовка:

  1. Исечканото овошје ставете го во бокал и прелијте го со вода до врв.
  2. Оставете да преноќи во фрижидер. Овој витамински сок може да се конзумира два-три дена.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text