Светот „полуде“ по оваа напивка: Направете карамел лимонада на скара

Светот „полуде“ по оваа напивка: Направете карамел лимонада на скара

Ви донесуваме рецепт за нова лимонада која го освојува светот, а вас ќе ве воодушеви…

Состојки:

  • 6-7 лимони
  • 200 гр шеќер
  • 800 мл вода
  • 800 гр мраз

Начин на подготовка:

  1. Преполовете пет до шест лимони. На половините нанесете тенок слој шеќер. Ставете ги лимоните на скара од страната на која сте нанеле шеќер. Печете 6-8 минути додека шеќерот не се карамелизира. Тргнете ги лимоните од од оган и оставете ги да се изладат десетина минути. Исцедете го сокот од печените лимони.
  2. Сокот измешајте го со вода и остатокот од шеќерот. Мешајте додека шеќерот не се растопи. Останатите лимони добро измијте ги и исечете ги на тенки парчиња. Додајте ги во лимонадата. Пред послужување додајте коцки мраз.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text