Поделотворно од јогурт: Измачкајте го ова на изгорениците од сонце – болката ќе исчезне

Поделотворно од јогурт: Измачкајте го ова на изгорениците од сонце – болката ќе исчезне

Сите знаеме дека јогуртот и киселото млеко помагаат за изгореници од сонце, но има лек кој е помоќен од тоа, а доаѓа од кујната. Се работи за јаболковиот оцет чии витамини и минерали имаат благотворно дејство на опекотините.

Киселинатра во оцетот ја ублажува болката и чешањето, како и црвенилото, но НАЈВАЖНО Е да се РАЗРЕДИ. Ако не се разреди ќе постигне спротивен ефект.

Една до две шолји јаболков оцет ставете ги во ладна купка, и лежете во кадата 30 минути.

Ако немате када измешајте пола литар ладна вода и половина мала шолјичка јаболков оцет и прекријте ги со смесата изгорениците. Нека делува 15 минути.

За повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Велигденска торта

singlepost_text