Домашен пудинг од банана

Домашен пудинг од банана

Израдувајте ги домашните и пријателите со неодолив кремаст десерт кој се прави брзо и лесно.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 200 гр шеќер
  • 240 мл млеко
  • 3 банани
  • 1 лажичка есенција ванила

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, додајте шеќер, млеко и есенција ванила и матете додека не добиете изедначена маса.
  2. Додајте ситно сечкани банани. Гответе на пареа околу половина час додека пудингот не згусне и мешајте повремено за да не се формира кора на површината.
  3. Ставете во чинии за послужување, а по желба украсете со парчиња банана и листови мента.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text