Пијан смедеревски колач: Десерт кој ќе го правите често

Пијан смедеревски колач: Десерт кој ќе го правите често

Ова е еден од оние десерти кои морате да ги пробате!

Почна сезоната на грозје – идеално време да подготвите старски смедеревски десерт од ова овошје.

Состојки:

 • 750 гр бело или црно грозје
 • 200 гр брашно
 • 4 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 50 гр маргарин
 • половина кесичка прашок за печиво
 • 2,5 дл млеко
 • 0,5 дл коњак
 • 50 гр ореви

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад замесете тесто од брашно, јајца, шеќер и маргарин. Постепено додавајте млеко додека не добиете глатко тесто, а потоа посипете грозје и ореви.
 2. Подгответе плех за печење така што ќе го намастите со маргарин, а пред да го излеете тестото во него, пропрскајте го плехот со коњак.
 3. Ставете го тестото во плехот и печете на 180 степени 35 минути. Печениот колач посипете го со шеќер во прав.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text