Банани, јогурт и бисквити – најкремастиот освежувачки десерт!

Банани, јогурт и бисквити – најкремастиот освежувачки десерт!

Овој десерт ќе ви ја врати енергијата и ќе ве освежи!

Состојки:

  • 1 кг бисквити
  • 1 л јогурт
  • 250 гр шеќер во прав
  • банани
  • 1 кесичка шлаг

Начин на подготовка:

  1. Искршете ги бисквитите, додајте шеќер во прав и прелијте сè со јогурт.
  2. Оставете половина час да отстојат за бисквитите добро да го впијат јогуртот.
  3. Обликувајте ја масата по желба и преку ставете банани исечени на кругови (или некое друго овошје по желба) и од горе распоредете разматен шлаг.
  4. Оставете да отстои некој час во фрижидер па послужете.

 

Уживајте!

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text