БРЗ РУЧЕК: Спанаќ со сланина

БРЗ РУЧЕК: Спанаќ со сланина

Децата ќе уживаат во крцкавата и вкусна сланина и, воедно, во вкусот на здравиот спанаќ.

Состојки:

 • 1 пакување замрзнат спанаќ
 • 1 шолја сечкана сланина
 • 1 шолја меко сирење
 • 2 јајца
 • 1/3 шолја млеко
 • мала главица кромид, исечкан на коцки
 • 2 лажици путер
 • 1 лажичка сув магдонос

Начин на подготовка:

 1. Спанаќот обварете го, исцедете го, кратко издинстајте го на загреан путер (две-три минути).
 2. Разматете јајца, па додајте ги останатите состојки. Измешајте со спанаќот, ставете во огноотпорен сад, поклопете и ставете во рерна, загреана на 170 степени.
 3. Печете околу 30 минути.
 4. Послужете и уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

 

singlepost_text