Кнедли со сливи – гомбоци

Кнедли со сливи – гомбоци

Најдобриот рецепт за кнедли со сливи. Се топат во уста…

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 600 гр свежи сливи
 • 400-500 гр брашно
 • 100 гр гриз
 • 2 јајца
 • 1,5 лажичка сол
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 200 гр путер или маргарин
 • 250 гр презла
 • 150 гр шеќер (може и мед)
 • вода
 • 2 лажици масло

Начинот на подготовка детално е објаснет во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text