Јадење од стар леб во бешамел и спанаќ

Јадење од стар леб во бешамел и спанаќ

Евтино и вкусно, јадење за цело семејство!

Состојки:

 • стар леб
 • брашно
 • млеко
 • путер
 • сол

Состојки за прелив:

 • 200 гр гауда сирење
 • 300 гр обично сирење
 • 2 јајца
 • 350 гр спанаќ
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Лебот исечкајте го на коцки и распоредете го во огноотпорен сад.
 2. Направете бешамел сос од брашно, млеко и путер и посолете. Додајте разматени јајца и сирење. Прелијте го сосот преку лебот и оставете да впие.
 3. Зготвениот и исечкан спанаќ продинстајте го на бел лук и додајте сол и бибер. Готовиот прелив посипете го преку натопениот леб во бешамел.
 4. Печете во загреана рерна на 180 степени околу половина час.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text