Босански тулумби по оригинален рецепт! (ВИДЕО)

Босански тулумби по оригинален рецепт! (ВИДЕО)

Десертот кој потекнува од Босна е познат по својот интензивен вкус и на нашето поднебје, но овој рецепт е автентичен.

Вака подготвените тулумби ќе ве освојат!

Состојки за тесто:

  • 250 мл млеко
  • 250 мл вода
  • 350 гр брашно
  • 4 јајца
  • 1/2 кесичка прашок за печиво
  • 1 л масло

Состојки за прелив:

  • 1 кг шеќер
  • 500 мл вода
  • 1 лимон

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта