Евтино и вкусно јадење: Зеленчук во рерна

Евтино и вкусно јадење: Зеленчук во рерна

Посебен вкус на ова здраво јадење му даваат павлаката и пармезанот…

Состојки:

 • 2 црвени пиперки
 • 2 зелени пиперки
 • 2 главици кромид
 • 150 гр грашок
 • 2 моркови
 • 3 јајца
 • 250 мл неутрална павлака
 • 50 гр рендан пармезан
 • сол
 • бибер
 • чили во прав

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Пиперките исчистете ги и исечете ги на парчиња. Кромидот исечкајте го на дебели парчиња, а морковите на тенки кругови.
 2. Процедете го грашокот (доколку е од конзерва, а ако е свеж или смрзнат прво сварете го) и измешајте го со останатиот зеленчук. Наредете во намастен плех или огноотпорен сад.
 3. Разматете јајца, додајте павлака и пармезан, сè посолете и побиберете. За оние кои сакаат луто додајте чили во прав. Прелијте го зеленчукот и запечете го во рерна околу 25 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text