Овошен сладолед готов за минута: Ќе го подготвувате секој ден!

Овошен сладолед готов за минута: Ќе го подготвувате секој ден!

Пробајте совршен леден десерт, кој ќе ве освежи и разлади многу брзо…

Состојки:

  • 70 гр грчки јогурт
  • 20 сливи
  • 2 смрзнати банани
  • 1 лажица мед, по желба и повеќе
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажичка сок од лимон или лимета
  • 1 лажица чиа семе

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки добро соединете ги во блендер, ставете ги во калапи за сладолед или чинија и оставете да се ладат во замрзнувач.
  2. Послужете и уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text